İskender Yıldırım

20 Aralık 2017 16:30 Okeved 996

Eğitim sistemimizin görevlerinden biri çocuklara global dünyada kendi yerlerini bulmalarını, karmaşık küresel gelişmeleri anlamaları ve onların çözümünde yeni metotlar üretmelerini öğretmektir.

Çocuklarımıza öğreteceklerimiz bildiklerimiz ile sınırlı olmasın çünkü onlar bizden başka bir zamanda doğdular ve bizden ileri bir zamanda yaşamlarını sürdürecekler! Gelecek zamanda olabilecek bir durumdan yola çıkarak, bugünden eğitimi şekillendirerek çocuklarımızı geleceğe hazırlamak zorundayız.

 

Uzak gelecekte dini, kültürel, etnik ve ideolojik çatışmalar, diğer taraftan küresel ısınma, ekolojik dengenin bozulması Türkiye’yi bekleyen başlıca tehlikelerdir. Çocuklarımızı bu sürece hazırlamalıyız. Sürdürülebilir gelişme/kalkınma odaklı bir eğitim için Türkiye’de: “İnsan- doğa ilişkileri, insanlar arası ilişkileri yeniden tanımlanmalı ve okul öncesi müfredatın bir parçası haline gelmelidir.

 

Eğitim sistemimizin görevlerinden biri çocuklara global dünyada kendi yerlerini bulmalarını, karmaşık küresel gelişmeleri anlamaları ve onların çözümünde yeni metotlar üretmelerini öğretmektir. Global düşünme pedagojisi, değerler odaklı olmalıdır ve sosyal adaleti, gelir eşitliğini, insan haklarını ve doğayı sömürme yerine korumasını hedeflemelidir.

İskender YILDIRIM

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Okeved | Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği

Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Okeved

Barbaros Hayrettin Paşa Mh. 1993. Sk. Prestige Konutları A2 Blok No: 31/A D: 1
34522 Esenyurt / istanbul

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.