Oktay Aydın

20 Aralık 2017 16:35 Okeved 1253

Velilerin ikna edilmesinde aslolan, eğitimcinin kendi egosunu tatmin etmek değil, çocuğun yararı için velinin sorun yaratan davranışlarını fark etmesini sağlamaktır.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın, “Veliler İle İlişkileri Yönetme” konulu seminerinde, okul öncesi eğitim kurumu kurucularına, yöneticilerine ve öğretmenlerine ilgi çekici bilgiler verdi. Aydın, keyifli geçen sunumunda, okul-aile ilişkilerinde yaşanan sorunlardan söz ederek, bu sorunların nedenleri hakkında açıklamalar yaptı. Velilerin zorlayıcı davranışlarının, sadece çocuklarıyla ilgili hassasiyetlerinden kaynaklanmayabileceğini, kendi kişilik yapılarının ve yaşadıklarının bir sonucu olabileceğini belirtti.
 


Sıkça sorun yaşanan veli tiplerinden söz eden Aydın, bu velilerle ilgili yaşanan sorunlar karşısında, öğretmenlerin profesyonel iletişim dillerinin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler verdi. Verdiği bilgileri uygulamalı örneklerle destekleyerek, velileri ikna etmenin yöntem ve tekniklerini anlattı.


 

Aydın'ın seminerde söz ettiği konulardan bazıları şunlardır:

 • Velilerle yapılan görüşmeler, sadece görüşme süresinin dinamikleri ile açıklanamaz. Söz konusu görüşme sürecine, velinin geçmişi, yaşadıkları ve kişilik yapısı da dahil olur. Bu nedenle, öğretmenlerin bu süreci profesyonelce yönetmeleri gerekir.
   
 • İletişim temel olarak içerik ve üslup olarak iki temel boyuttan oluşur. İçerik, ne söylediğimizle ilgili iken, üslup, nasıl söylediğimizle ilgilidir. İletişim sorunları genelde içerikten çok, üsluptan kaynaklanır.
   
 • Eğitimciler, velilerle ilişkilerinde profesyonel ikna tekniklerini bilmeli ve gerektiği zamanda, gerektiği kadar kullanmalıdırlar.
   
 • Velilerle yapılan görüşmelerde "izle-yaklaş-yönet" aşamalarına uygun hareket edilmelidir.
   
 • Velilerin ikna edilmesinde aslolan, eğitimcinin kendi egosunu tatmin etmek değil, çocuğun yararı için velinin sorun yaratan davranışlarını fark etmesini sağlamaktır.

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Okeved | Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği

Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Okeved

Barbaros Hayrettin Paşa Mh. 1993. Sk. Prestige Konutları A2 Blok No: 31/A D: 1
34522 Esenyurt / istanbul

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.