Okul Öncesinde Değerler Eğitimi

20 Aralık 2017 17:29 Okeved 946

Değerler eğitimi, sosyal, toplumsal, kültürel ve estetik değerlerin öğretimidir.

Değer; arzulanan veya değerli görülen ilkeler, kurallar veya standartlardır Değerler, iyi ve arzu edilen şeyler, insan davranışlarını motive eden ve yönlendiren, karar verme süreçlerini etkileyen kriterlerdir Değerler, insan yaşamındaki tercihlerine yön veren ve yol gösteren bilişsel ilkelerdir. Değerler, bireyin davranışları üzerinde adeta bir kontrol ve denetim görevi üstlenerek, toplum tarafından hoş karşılanmayan davranışları engeller. Birey sahip olduğu değerler sayesinde kanun, norm gibi dışsal kontrol sistemlerinden önce kendi iç kontrolünü yapar.
 

Değerler eğitimi, sorumluluk, sevgi ve karakter eğitimini desteklerken girişimciliği, temel insani değerleri kazandırmayı, kendisiyle ve çevresiyle barışık bireyler yetiştirmeyi, etkili bir okul kültürü yaratmayı, toplumsal düzeni korumayı da kapsar. Değerler eğitimi, sosyal, toplumsal, kültürel ve estetik değerlerin öğretimidir.
 

Eğitimin toplumun sürekliliğini sağlamak amacıyla temel tutum ve değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması işlevi tarihsel bir temele sahiptir. Bununla birlikte günümüzde değer eğitimi programları aracılığıyla, hızla değişen dünyanın sorunlarının çözümüne de katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
 

Okul Öncesinde ise sevgi, saygı, arkadaşlık, hoşgörü, yardım severlik, kendini kontrol etme, iş birliği, sorumluluk, nezaket, doğruluk dürüstlük, adalet, sabır gibi değerler yaşam becerileri içinde kazandırılabilir. Bunun için unutulması gereken en önemli husus gün içinde bu değerlerin sadece etkinlikler içinde değil ortalığı toplarken öğretmene yardım ederken yemek saatinde gibi her an her saatte kazandırılmasıdır.

 

Prof. Dr. Esra ÖMEROĞLU

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Okeved | Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği

Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Okeved

Barbaros Hayrettin Paşa Mh. 1993. Sk. Prestige Konutları A2 Blok No: 31/A D: 1
34522 Esenyurt / istanbul

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.